Deadfall Adventures

Deadfall Adventures

Egipatska pustinja, vrelo sunce, prastare piramide, razbojnik otima torbu od Jen, koja je tu u svojstvu arheologa. Pucanj i zrno pogađa kuku dizalice koja obara razbojnika koji je jednom nogom već pobegao. Efektno, nema šta. Sličnih scena će kroz igru biti u priličnom broju koji igri daju pravi šmek.

Ovo je ujedno i uvodna scena igre Deadfall Adventures koju možemo okarakterisati kao pravu akcionu avanturu. Recimo da je igra mešavina Indijane Džonsa, Tomb Raidera i Uncharteda. U ulozi ste Doktora Džonsa, pardon, Džemsa Kvatermena koji jednu od paralela sa slavnim arheologom ima u vidu beležnice a koju za razliku od Džonsa nije dobio od oca već od dede. Za predložak igre su iskorišćene novele H. R. Hagarda u kojima su opisane avanture Alana Kvatermana i koje su kao uzor poslužile i za Indijanu Džonsa. Pročitajte "Rudnici Kralja Solomona" i nećete zažaliti. Igra prati avanture Kvatermana juniora 1938 godine koji pokušava da uz pomoć Džen dođe do moćnog prastarog artefakta Srce Atlantide, koji je podeljen na tri dela i rasut po svetu.



Džems je u svemu pljunuti Indi, samo mu fali bič. Arheološka nalazišta su tu, svakojako oružje, ženska, nacisti, rusi... Pa dobro, i u četvrtom delu Indijane Džonsa ima rusa. Pored Džonsa/Džejmsa, za artefakt su zainteresovani i nacisti koji samo što nisu gurnuli svet u vrtlog Drugog Svetskog Rata a pored njih i sovjeti koji u igri nisu predstavljeni ništa bolje od ovih prethodnih. Počinje malo da mi smeta ovo silno uvlačenje zapadnoj publici, ali 'ajde.



Lokacije su fenomenalne. Šibaćemo se po pustinjama i grobnicama Egipta, ledenim glečerima i pećinama Antarktika i prašumama i grobnicama Gvatemale. Negde u sredini igra će nas počastiti poslasticom u vidu jurnjave rudarskim kolicima kroz napušten rudnik. Ovo slobodno zamislite kao spuštanje nekim ogromnim toboganom sa gomilom razmene vatre. Nišanjenje je naravno totalno neprecizno ali je taj deo izuzetno zabavan da sam ga obrnuo dva puta u cugu. Jesam li pomenuo Indijanu Džonsa?



Lokacije su urađene prelepo sa gomilom detalja. Sama grafika je odlična i ne opterećuje mašinu u velikoj meri. Predeli, ruine, lokacije uopšte su prepune interesantnih detalja kao što su ostaci starih galija, srušenih aviona i slično. A ako igra uspe da u vama probudi arheologa, tu su skrivena blaga pomoću kojih otključavate perkove i ujedno sposobnosti našeg Džejmsa. Ova blaga su nekada sakrivena više nego odlično, nekada su na bolno očekivanim mestima a nekada ćete jednostavno proći pored njih ne očekivajući da će biti na sred staze/prolaza i sl. Ova poboljšanja imaju efekta u igri mada ne prevelikog. Svakako ćete igru završiti i bez njih.



Šta reći o neprijateljima? Nacisti, rusi i plaćenici imaju istu rutinu i razlikuju se samo po naoružanju i garderobi. Stajaće na očekivanim mestima, pojavljivaće se na očekivanim lokacijama i neočekivano mnogo municije će popiti pre nego ih eliminišete. Ako već živi ljudi ne mogu da budu neki veći izazov za našeg gadnog arheologa, šta kažete na mrtve? Kakva bi ovo bila igra sa grobnicama kada ne bi bilo mumija i koje-kakvih božanstava? Kao i kod živih protivnika i ovde pravimo razliku u mumijama i to: egipatske mumije zamotane u zavoje, majanske mumije sa perjem na glavi i mumije španskih konkvistadora. Kako ubiti mrtvog čoveka-mumiju? Developeri su ovde dodali jednu interesantnu novinu u gejmplej. Naime, Džejms koristi baterijsku lampu dok tumara po mračnim hodnicima drevnih grobova a primetiće vrlo brzo da mu je lampa ogroman saveznik u borbi sa mumijama. Tumarajući po grobnicama i prilikom borbi moraćete da vodite računa o broju metaka u okviru i nivou snage baterijske lampe. U suprotnom ćete shvatiti da mumije baš i nisu nešto što treba da posmatrate izbliza. Božanstva shvatite kao neku vrstu bosova a borba sa njima zahteva malo mozganja i upotrebu okoline.



Okoline, kakve okoline? Gde su grobnice, tu su i zamke. To može biti krta ploča koja će pući i pod kojom se nalaze šiljci, može biti ploča koju kada zgazite budete počašćeni plamenom ili nekim sečivom a može biti i neko "dugme" koje možete aktivirati pucanjem u njega. Isto kako možete prerano popiti gejmover, tako možete koristiti iste te zamke u svoju korist. Možete sačekati mumije/naciste i pucati u odgovarajuće dugme i gledati kako nestaju u plamenu ili u nekoj jami. Ili će ih prignječiti neka kamena ploča sa neke strane. Ili će se na taj način otvoriti krovna ploča i svetlo očistiti mumije a u istu svrhu u nekoliko navrata možete upotrebiti i ogledala. Definitivno se mora gledati kuda se gazi.



Ko je gledao Indijana Džons i Poslednji Krstaš (A ima li neko da nije?) video je da Indi koristi očevu knjigu da zaobiđe određene zamke. Kvaterman isto tako ima dedinu beležnicu u kojoj nalazi savete za određene zagonetke. Ta sveska se ne može slobodno prelistavati već se pri otvaranju vidi samo list koji se tiče trenutne zagonetke. Tu je i kompas koji pokazuje put u kome treba ići a ujedno i daje signal ka sakrivenom blagu. Ja jednostavno nisam imao naviku da ga koristim a složićete se da bi u tom slučaju igra trajala dva meseca da bi se pregledao svaki ćošak.



Kada smo kod zagonetki, moram reći da nisu nešto. Zapravo, veoma su lagane i naprosto kvare ovu igru. Da su iole kompleksnije ova igra bi bila "must have". Sa logičnim rešenjima čak i bez gledanja u beležnicu ne predstavljaju neki izazov. Da se razumemo, ovo nije Tomb Raider i ja i nisam za to da izgubim dva dana mozgajući gde da nađem zupčanik da bi posle mozgao koju polugu da povučem ali samo da su malo kompleksnije. Naravno da ima i boljih ali ima i nekih totalno besmislenih gde sam prolaz našao pukim slučajem.



Uz sve mane odlična igra. Kao što sam pomenuo, deo u rudarskim kolicima je fenomenalan. Upotreba baterijske lampe u borbi je neviđena a odigrao sam stvarno omanju planinu igara. Mumije konkvistadora koje na vas pucaju iz kremenjače su vrh. Generalno, priča kao priča je tu radi igre i to mi je dovoljno. Nadam se uspehu igre na tržištu u meri da developeri odrade i neki nastavak. Moj mali doprinos tome je i ova recenzija i preporuka vama da je odigrate.



Na drugim igračkim destinacijama ćete naći izuzetno niske ocene a razlozi su gličevi (koje ja nisam video), ponavljanja (ne znam šta se to ponavlja), dužina igre (to ako se igra pretrči i ne pokupe skrivena blaga, pa čak ni tada), deja vu priča (to se može reći za svaku igru),  loše zagonetke (slažem se), loše odglumljeno (e sada ste stvarno preterali)...

Gamer ITstreet
rating
8/10

 
  Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn

Baš nam vaš komentar fali

Vaša mejl adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su obeležena sa *

Blog podržava gravatare kao lični potpis

HTML kod nije dozvoljen

Komentar je ograničen na 600 karaktera


Nema postavljenih poruka. Budite prvi koji će postaviti poruku.